تبلیغات
خاطره بازی پایین روچی - شیطان کندو " افسانه ای محلی یا پدیده ای طبیعی "
خاطره بازی پایین روچی
هرجا میشی بُشو ولی اَلِموتی خاک یادِت نُشو
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


خاطره بازی پایین روچی اولین وبلاگ روستای روچ سفلی (پایین روچ) میباشد در این وبلاگ قصد داریم تا ضمن پوشش خبری و تصویری از این روزهای پایین روچ , گوشه چشمی هم به گذشته پایین روچ داشته باشیم تا آلبوم خاطره هارو که این روزها کمتر سراغش رو میگیریم , باهم ورق بزنیم.
ان شاء الله

مدیر وبلاگ : ابراهیم غلامی روچی


بحث شیطان و اجنه جزء مباحث حل نشده بشر باقی مانده و اختلاف نظرها پیرامون آن بسیار زیاد است، البته در وجود آن شکی نیست چون بارها در آیات و روایات به این موضوع پرداخته شده، اما وقتی صحبت از جزئیات وجودی شیطان می شود، اغلب بحث ها سمت و سوی خرافات و باورهای محلی به خود  می گیرد، شاید همین مرموز ماندن واقعیت وجودی شیطان است که باعث شده صحبت در مورد آن بیشتر ، رنگ و بوی خرافه به خود بگیرد. این خرافه ها و باورها در همه جوامع بشری دیده می شود و بسته به فرهنگ هر منطقه داستان ها و افسانه هایی پیرامون آن شکل می گیرد. در منطقه الموت هم با آن فضای اسرار آمیزش، بستر لازم برای شکل گیری این قبیل حکایات و روایات فراهم است....

 به عنوان مثال ، مردم در منطقه الموت معتقدند عروس و داماد که چهل روز از عروسی آنها نگذشته نباید تا لب جوی برای آوردن آب بروند یا زن زائو قبل از چلّۀ نوزادش نباید با تازه عروس روبه رو شود و اگر به ناچار با هم روبه رو شدند باید یک چیزی مثل سوزن با هم ردوبدل کنند یا اینکه زن باردار نباید یک مُرده را ببیند چون چشم بچه اش شور می شود یا نوزادی که تازه به دنیا می آمده نباید تا چهل روز بیرون ببرند و در صورت اضطرار باید یک تکه نان را بر روی سینه نوزاد قرار دهند و همچنین جارو زدن در شب را نهی می کردند چراکه برکت خانه را می برد و بسیاری دیگر از این باورها که کم کم در حال فراموشی است اما پشت هر کدام از این موارد داستان و افسانه ای نهفته است که نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شده و اکنون ما میراث دار این گنجینه ارزشمند هستیم که باید همچون گذشتگان از این میراث معنوی صیانت کنیم.


یکی از رسومی که به ادامه داشتن این زنجیره کمک می کند محفل های شب نشینی است. در واقع شنیدن تجربه قدیمی ها در مواجهه با جن و شیطان و آل و دیو و ازاین دست موجودات همیشه نُقل مجلس شب نشینی های ما بوده ، به خصوص در یکی از شب های سرد و طولانی زمستان، زیر کرسی داغ و دوخته شدن چشم ها به لبان راوی، در حالی که احساس میکنیم گوش هامون بیشتر از گذشته می شنوند و حرکت یک مورچه بر روی دیوار هم از چشم ما پنهان نمی ماند و وزش باد هم تکمیل کننده هارمونی این ارکستر وحشت می شود و همه و همه دست به دست هم می دهند تا یکی از هیجان انگیزترین شب های زندگی ما رقم بخورد.


در یکی از همین شب ها بود که با خانه شیطان آشنا شدم و داستان ها و روایات پیرامون آن را در ذهنم تجزیه و تحلیل می کردم. خانه شیطان یا به زبان محلی " شیطان کندو " در روستای پایین روچ قرار دارد. روستای پایین روچ با سکنه ای قریب به صد خانوار در 105 کیلومتری شهر قزوین و در منطقه الموت شرقی واقع شده است. پایین روچ هم مانند سایر روستاهای منطقه الموت پُراست از مکان های اسرارآمیزی که هر یک افسانه ای در دل خود دارند . یکی از این مکان های راز آلود، اُو دره (آب دره) است که شیطان کندو هم در این دره قرار گرفته و بنده قصد دارم مختصری از آن را برای شما توضیح دهم.
به اعتقاد مردم روستای پایین روچ شیطان کندو توسط شیطان ساخته شده و به نوعی خانه شیطان است. قدیمی های روستا خیلی به شیطان کندو و فضای سنگین آن اعتقاد دارند ، و جوانان را از رفتن به سمت شیطان کندو بر حذر می کنند ، چراکه به چشم خود بعضی از این ماجراهایی که برای مردم در مواجهه با شیطان کندو پیش آمده است را دیده اند ، معروف ترین این ماجراها که اکثر مردم پایین روچ به آن اشاره می کنند مربوط است به داستان پیش آمده برای شخصی به نام روح اله نوروزی،که حدود پنجاه شصت سال پیش رخ داده و مردم پایین روچ را تحت تاثیر خود قرار داده است.


این روایت قبلا در وبلاگ قرار داده شده است .  برای مطالعه آن اینجا را کلیک کنید.


همانطور که در عکس زیر هم مشاهده می کنید شیطان کندو بنایی است استوانه ای شکل، که از خاک و سنگ تشکیل شده ودر بالای آن سنگی بزرگ قرار گرفته است. ارتفاع این ستون تقریبا 14 تا 16 متر و محیط دور این استوانه هم تقربیا 8 تا 10متر می باشد که با سنگ بزرگی که روی آن قرار گرفته، بسیار بزرگ و با جبروت نشان می دهد.

در زیر پایه این استوانه حفره ها و سوراخ هایی وجود دارد که به اعتقاد مردم پایین روچ ، شیطان از طریق همین حفره ها به داخل شیطان کندو رفت و آمد می کند و حتی بچه های کوچک را از همین راه ها به داخل میبرد.

 

احتمالا تاکنون متوجه شباهت شیطان کندو با نماد شیطان در مکه (مراسم رمی جمرات) شده اید . اگر هم اکنون بار دیگر به تصویر شیطان کندو نگاه کنید متوجه شباهت عجیب شیطان کندو با لژهای  فراماسونری ( ابلیسک obelisk , ) و نماد شیطان در مکه خواهید شد .


هردوی آنها از ستونی با ارتفاع بلند که بر روی آن سنگ بزرگی قرار گرفته است ساخته شده اند و نماد شیطان محسوب می شوند.

جمرات سمبل شیطان شمرده می شود و سنگ زدن به آن نوعی اظهار نفرت و انزجار از شیطان محسوب می گردد همانطور که در دعای رمی جمرات نیز به این معنی اشاره شده است : 

 الله اکبر اللّهمّ ادحرْ عنّی الشیطان؛ خدایا شیطان را از من دور گردان . (وسائل الشیعه)


البته لازم به ذکر است که ابلیسک جمرات هم اکنون به دلیل دیوارهایی که به دور آن کشیده شده ، از سنگ های حاجیان در امان است و این نفوذ بی سروصدای ماسون ها در مرکز اسلام، با احداث برج شیطان در کنار کعبه و القای کوچک بودن کعبه در برابر شیطان همچنان ادامه دارد.
اینکه چه کسی و به چه دلیلی آن را شیطان کندو نامگذاری کرده واقعا مشخص نیست، از هرکسی که پرسیدم میگن که از قدیم همینطور بوده و خیلی ها هم به من پیشنهاد کردند که زیاد پیگیر این ماجرا نباشم ( به همون دلایل خرافی که بین مردم رواج داره )


شیطان کندو در دره ای قرار گرفته که به آن " او دره " ( آب دره ) گفته می شود. هنوز هم بین مردم روستای پایین روچ، سنگین بودن فضای این دره رایج است و توقف زیاد در این دره را صلاح نمی دانند.


اما جدای از این قضایا نکته قابل توجه این است که چرا باید اسم این مکان را شیطان کندو بگذارند ، مکانی که بی شباهت به نماد شیطان در مکه و لژهای ماسونی نیست ، چرا سنگ ها و مکان های عجیب دیگری که در پایین روچ هم کم نیستند به این اسم نامگذاری نشده اند و خیلی از چراهای دیگر که هیچ کس قادر به پاسخگویی به آنها نیست.


اکنون بحث اینکه بدانیم چه کسی و به چه دلیلی این بنا را شیطان کندو نام گذاری کرده ، خیلی جالب و جذاب می شود ، شاید در زمانهای دور فردی از روستای پایین روچ یا روستاهای همجوار مشرّف به زیارت خانه خدا شده و در آنجا متوجه شباهت این بنا با نماد شیطان در مکه می شود و آن را شیطان کندو نام گذاری می کند.


اما هرچه که هست شیطان کندو از نظر علمی ناشی از یک پدیده زمین شناسی است و تشکیل آن حاصل فرسایش خاک طی صدها و بلکه هزاران سال می باشد. این پدیده در اصطلاح زمین شناسی هودو ( Hoodoo ) نامیده می شود و در حقیقت نوعی فرسایش خاک است که در اثر آن مناره های طویلی از رسوبات و سنگ ها از لایه های ابتدایی زمین باقی می مانند و معمولا در قسمت بالایی آن ها یک قطعه سنگ بزرگ قرار می گیرد .


جالب اینجاست در منطقه ماهنشان زنجان بنایی شبیه به شیطان کندوی پایین روچ وجود دارد که زنجانی ها به آن جن داغی یا دودکش جن می گویند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید این پدیده زمین شناسی مشابه شیطان کندوی پایین روچ است اما به همت زنجانی ها به یک اثر ملی تبدیل و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. همه ساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی برای دیدن دودکش جن به ماهنشنان زنجان سفر می کنند.
در گذشته به خاطر محدود بودن دانش عامه مردم، دلیل شکل گیری این قبیل پدیده ها را بیشتر در عوامل ماوراءالطبیعه جستجو میکردند به همین دلیل است که ایجاد این ساختارها را به جن و شیطان نسبت می دادند.

و اما در پایان این شیطان کندو است که همچون دژی مستحکم در گذر زمان استوار مانده و پایین روچ را نظاره می کند .

نوع مطلب : پایین روچ شناسی، 
برچسب ها : پایین روچ، الموت، روچ سفلی،
لینک های مرتبط :
ابراهیم غلامی روچی
شنبه 1 فروردین 1394
پنجشنبه 10 خرداد 1397 17:13
مسلمانی با چشم کور و پای فلج به حج رفت و به شیطان سنگ زد شیطان ازش پرسید چشمت چی‌ شده؟ گفت خدادادی کورم!شیطان گفت:پات چی‌شده؟ گفت:خدادادی فلجم!شیطان گفت:پس به من چرا سنگ میزانی‌؟خانه خدا اونوره نادان!
شنبه 13 آبان 1396 03:30
مطلب خوبی بود
دوشنبه 9 آذر 1394 11:39
کارتون بسیار با ارزشه مدیر جان من داشتم این نظرات رو می خوندم یسری افراد بی نام و با اسم های خاص نظر دادن و خودشون رو معرفی نکردن ای کاش معرفی میکردن این نظرت به این شکل هست متنوع هست ناراحت نشید بهرحال ی نوع مزاح و مورد توجه قرار گرفتن هست شما به کارتون ادامه دهید موید باشید
ابراهیم غلامی روچی : ممنونم مسعود جان
نه ناراحت که نمیشم اما چه خوب بود همه خودشونو کامل معرفی میکردن ، اینطوری هم به خودشون احترام میذارن هم به سایر بازدیدکننده ها ، برای بنده هم یه دلگرمی میشه تا قوی تر به کارم ادامه بدم.
شنبه 24 مرداد 1394 19:45
واقعا متاسف شدم و بهتون از صمیم قلب تسلیت میگم از خدای متعال براتون صبر درخواست میکنم
ابراهیم غلامی روچی : ممنونم.لطف دارین
جمعه 23 مرداد 1394 21:29
سلاماقای غلامی
مدتیه وبلاگتون دیر به دیر به روز میشه و توش فعالیت کمی صورت میگیره واقعا حیفه وبلاگ به این قشنگی مسکوت بمونه راستی اگه یادتون باشه قرار بود عکسها یپایین روچ 94 رو بذارید ممنون
ابراهیم غلامی روچی : سلام ممنون از لطف شما
بله حق با شماست ، حقیقتش طی این مدت مصیبت بزرگی برای خانواده ما پیش اومد و بنده عزادار از دست دادن پسر عمه 27 سالم شدم و دیگه دلم به کار کردن برای وبلاگ نمیرفت.
ان شاء الله به زودی فعالیت وبلاگ از سر گرفته میشه
یکشنبه 11 مرداد 1394 21:44
بسیار عالی ست زحمت زیادی کشیدید این عکس رو گرفتید تازگیها اگه رفته باشی سمت داخلی ستونهاش ترک خورده منم عکس های تو بلاکم از این داشتم متاسفانه حذف شده .از انرزی شما ممنونم
ابراهیم غلامی روچی : خواهش می کنم ، ممنون از حضورتون، آره پارسال بود برای تهیه همین گزارش مجبور شدم تا پیش شیطان کندو برم، راهش خیلی خراب بود، خدا کنه که شیطان کندو مثل همیشه صلابت خودشو حفظ کنه.
جمعه 21 فروردین 1394 16:55
خیلی جالب بود ، یه چندتا عکس از نماهای دیگه بزاری قشنگتر میشه
ابراهیم غلامی روچی : ممنون، به دلیل محدودیت فضا سعی کردم بهترین عکسهارو بذارم .
سه شنبه 18 فروردین 1394 17:09
ممنون زحمت کشیدید خیلی جالب بود.
ابراهیم غلامی روچی : خواهش میکنم.
شنبه 15 فروردین 1394 14:23
ببخشید یادم رفت خودمو معرفی کنم
منتظر عکسهای زیبای پایین روچ 94 میمونم
ابراهیم غلامی روچی : خواهش میکنم، ان شاءاله در آینده نزدیک
جمعه 14 فروردین 1394 18:57
سلام
صمیمانه سال نو رو خدمت شما و پایین روچی های عزیز تبریک عرض میکنم
و بی صبرانه منتظر عکسهایی از مراسم عید نوروز در پایین روچ هستم
ابراهیم غلامی روچی : سلام چشم حتما. یک مقدار که از حال و هوای نوروز فاصله بگیریم عکس هارو در وبلاگ قرار میدم. اینطوری دیدنش بیشتر میچسبه. راستی فراموش کردین خودتونو معرفی کنید.
پنجشنبه 13 فروردین 1394 21:54
خب بهر حال ما ی وقت هایی مجوز داریم بیایم بیرون تفریح کنیم مگه شما روزها برای امرار معاش بیرون نمی روین خب ماهم اکثرا شب ها بیرون می اییم ان شیطان انروز من نبودم یکی دیگه از جنس زن بود شنیدم می خواسته اب تنی کنه آن مرحوم اومده مزاحمش شده گویا چن تا هم شلاق زده،البته خودش خیلی ترسیده امیدوارم بهار که شد ی سری شب بیا سر بندگاه ی چایی باهم بخوریم خوش می گذره اما نترسی باشه،
ابراهیم غلامی روچی : حتما مشتاق دیدار . اتفاقا 2سال پیش با چندنفر از دوستان شب اومدیم همون حوالی تا صبح هم بیدار بودیم اما سعادت نداشتیم شمارو زیارت کنیم...
سه شنبه 11 فروردین 1394 14:36
عالی بود، ولی باید یک زمین شناس خبره این بنا رو از نزدیک ببینه، دو حالت وجود داره: 1)اگه پدیده زمین شناسی باشه، شباهتش با ابلیسک و نحوه نامگذاریش که به شیطان ارجا داده شده خیلی جالبه و نیازمند تحقیق بیشتری هستش. فکر نکنم نامگذاریش به این سادگی صورت گرفته باشه، مطمئنا ریشه فرهنگی داره، همانطور که در زنجان هم چنین بنایی دارای اسمی مشابه هستش. 2)ولی اگر مشخص بشه ساخته دست بشر هستش، قضیه خیلی پیچیده میشه، و ممکنه خیلی از اسرار برملا بشه، نماد شیطان به چه علت و توسط چه کسانی در اینجا ساخته شده؟ قدمت این سازه به چه دورانی برمیگرده؟ و دهها سوال دیگر. در هر حالت موضوع بسیار جالبی برای کسانی هست که اهل تحقیق و شناخت این قبیل مطالب هستند.
ابراهیم غلامی روچی : خواهش میکنم. همین اسرارآمیز بودن شیطان کندو بود که ذهمن منو درگیر خودش کرد . البته بحث دست کند بودن آن به احتمال زیاد رد میشه چون شیطان کندو همان پدیده زمین شناسی است که به نام علمی هودو شناخته میشه و بناهای مشابه آن هم زیاد است ، قضیه زمانی جالب میشه که بدونیم همه این بناهارو به شیطان و عوامل ماوراالطبیعه نسبت میدن .
یکشنبه 9 فروردین 1394 11:05
مرد مومن کدوم وقت ،کی و کجا من از سوراخ های زیری بچه هارو می بردم آنجا و رفت آمد می کردم چرا به من توهین می کنی اگر بری زمین شناسی رو مطالعه کنی می فهمی که به اندازه ارتفاع این ستون کوه بوده در اثر گذشت زمان شسته شده و سنگینی این سنگ وحجمش باعث سفت شدن و ایجاد ستون بزرگی شده که حالا شما رفتی عکسش رو گرفتی داری من رو به مردم بدنام می کنی .
دستت درد نکنه میدونم زحمت کشیدی
ابراهیم غلامی روچی : قصد توهین نداشتم من فقط راوی عقاید مردم پایین روچ بودم راستی جناب شیطان اگه مطلب رو با دقت میخوندی میدیدی که من هم بیشتر رو جنبه زمین شناسی این پدیده تاکید کردم. از ما خورده نگیر . حالا نگفتی از کدوم نژادی ؟ با روح اله بیچاره چیکار داشتی؟
شنبه 8 فروردین 1394 01:28
عالی بود آقا ابراهیم مثل همیشه جالب و جامع _
واقعا ازاینكه دلسوزانه برای روستا زحمت میكشی از طرف همه كسانیكه بازدید میكنند اما نظر نمیدن تشكر میكنم
ابراهیم غلامی روچی : ممنوم شما لطف دارید ، وظیفه است کاریه که از دستم برمیاد.
فقط اگه امکان داره خودتونو کامل معرفی کنید . شمارو به جا نیاوردم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به خاطره بازی پایین روچی خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای خاطره بازی پایین روچی محفوظ است